Θέμης Αδαμαντίδης

Θέμης Αδαμαντίδης
Birth name
Ευθύμιος
Born
28 September 1957

Ο Θέμης Αδαμαντίδης (Αθήνα, 28 Σεπτεμβρίου 1957) είναι Έλληνας λαϊκός και ποπ τραγουδιστής.

Μεγάλωσε στην Καισαριανή.

Ξεκίνησε την καριέρα του στα τέλη της δεκαετίας του ’70. Το 1980 συμμετείχε στην εκπομπή «Να η ευκαιρία» της ΕΡΤ, όπου τραγούδησε το «Θα με θυμηθείς» και απέσπασε το πρώτο βραβείο. Ένα από τα πολύ γνωστά του τραγούδια είναι επίσης και το «Η νύχτα μυρίζει γιασεμί».

Επίσης, στα πρώτα του βήματα τραγούδησε τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη ο οποίος τον βοήθησε, και το 1986 έγινε και κουμπάρος του στον πρώτο από τους τρεις γάμους του. Με τραγούδια αφιερωμένα στην αξιοσύνη και με καλόγουστες εμφανίσεις, έγινε αγαπητός στο ευρύ κοινό κι έγινε ένα από τα κατατεθέν σήματα των 80’s.

Ο Θέμης Αδαμαντίδης άρχισε να τραγουδάει μαζί με παλιούς ρεμπέτες και προσωπικότητες του λαϊκού τραγουδιού, όπως ο Σπύρος Καλφόπουλος, η Ρόζα Εσκενάζυ, η Άννα Χρυσάφη, ο Δημήτρης Μητροπάνος και ο Δημήτρης Μπάσης.

Το 1999 το τραγούδι «Μα πού να πάω», ήταν η αρχή για τον Αδαμαντίδη να ερμηνεύσει μια σειρά από τραγούδια όπως, Η Βομβαρδισμένη πολιτεία, Είναι φονιάς ο χωρισμός, Χάρτινα όνειρα, Χαρταετός κ.α.